SKOKY NA TRAMPOLÍNĚ  

Skoky na trampolíně jsou sportovní odvětví, při němž jednotliví závodníci předvádějí ve vzduchu akrobatické prvky. Ty mohou být prováděny v poloze skrčmo, schylmo, toporně v podobě jednoduchých skoků či složitějších kombinací jednoduchých i vícenásobných salt vpřed, vzad a vrutů.

Skoky na trampolíně jsou od roku 2000 součástí letních olympijských her.

Historie

Údajně prvními průkopníky skákání na trampolíně byli Eskymáci jež k vyhazování používali mroží kůže. Ve středověku zase artisté při své vzdušné akrobacii poskakovali na pružných prknech, s jejichž pomocí se dostávali do úctyhodné výšky.

Trampolínu jako takovou poprvé sestrojil francouzský akrobat du Trampoline, který využil odrazových schopností záchranné sítě pod visutou hrazdou a upravil ji pro samostatná cvičení odvážných a atraktivních skoků.

 

Současnost

V současné době jsou skoky na trampolíně vyhledávaným a moderním sportem pro děti i dospělé. Účast na Olympijských hrách dělá z tohoto gymnastického odvětví atraktivní sport.

Skáčou jednotlivci a synchronní dvojice, muži i ženy.

K tomuto sportu je nutná větší dávka odvahy, skokani se totiž pohybují v relativně velkých výškách. Tato vlastnost musí být podpořena důkladným tréninkem, kde rozvíjíme u dětí všeobecnou kondici, vytrvalost, svalovou zdatnost a rozsah. Pokud tedy nemáte strach z výšek, líbí se Vám létat vzduchem :-) a být často hlavou dolů,  pokud máte dostatek energie, pak jsou skoky na trampolíně ten pravý sport pro Vás!