O SPORTOVNÍ GYMNASTICE V ŠESTAJOVICÍCH

Na jakém nářadí se cvičí ?

Ženy ke svému cvičení využívají koberec (odpruženou podlahu), kladinu, přeskokový stůl a dámská bradla.

Gymnastika zahrnuje čtyři různé disciplíny, na než je potřeba ohebnost, pružnost, síla a estetické cítění. To vše sportovní gymnastika rozvíjí. Všechny tyto předpoklady jsou pro gymnastky stěžejní.

PŘESKOK

Na přeskoku rozvíjíme silové a rychlostní předpoklady gymnastek. Důležitý je odraz a technika provedení.

BRADLA

Na bradlech je vše o síle a technice. Opět je velice důležité posilování svalů celého těla a zpevnění.

KLADINA

Kladina je o technice a rozsahu a eleganci. Je potřeba usilovný trénink a neustálé opakování a procvičování prvků.

AKROBACIE - PROSTNÁ

Prostná jsou nejelegantnější a nejlíbivější disciplína. Doprovod na hudbu dává této disciplíně umělecký ráz, ale... je to nejtěžší disciplína vyžadující absolutně všechny gymnastické dovednosti, rychlost, obratnost, pružnost a sílu.

Jezdí se na závody? Jak často?

Gymnastky se pravidelně účastní závodů po celém území ČR. Na těchto akcích mohou předvést vše, co se naučily a porovnat své výkony s ostatními závodnicemi. Informace o tom, kde budeme závodit pravidelně zveřejňujeme na našich stránkách.

V gymnastice se plní výkonnostní stupně:

• základní stupeň - VS0

• mladší žákyně - VS1

• starší žákyně - VS2

•  žákyně A - VS3

•  juniorky

•  ženy, atd

Splnění jednotlivých úrovní je ohraničeno věkem závodnice. Výkonnostní stupně se plní v rámci vypsaných soutěží. Úspěšné závodnice postupují z oblastních a krajských přeborů až na závody Mistrovství ČR. Závodit mohou ve třech výkonnostních kategoriích A,B a C, kde nejobtížnější je kategorie A a nejlehčí požadavky má kategorie C. I v kategorii B a C je vypsáno každým rokem mistrovství ČR.

Jak budou probíhat tréninky v Šestajovicích ?

Přípravka - GP

Nejmladší děvčata budou docházet na trénink jednou v týdnu na tzv. přípravku. Budou se učit ovládat svoje tělo formou her, gymnastických průprav a zpevňovacích cviků. Gymnastické nářadí je čeká až později, až budou připraveny a schopny ho používat. Prozatím si zacvičí na gymnastickém koberci, na lavičkách a na žebřinách.

Oddíl VS0, VS1 VS2 a VS3 - závodní

V tomto oddílu se připravují děvčata, která plní v odpovídajícím věku výkonnostní stupně a pravidelně se s dobrými výsledky účastní závodů. Věk děvčat je v rozmezí od 6-18 let. Trénují 3-4 krát v týdnu, učastní se sportovních soustředění. Gymnastika jim vyplní téměř veškerý volný čas.

Oddíl GPR - mladší a starší žákyně

V tomto oddílu cvičí dívky, které se rozhodly dělat gymnastiku pro radost a své potěšení. I děvčata z tohoto oddílu se mohou účastnit závodů, ale pouze tam, kde to vypsané kategorie umožňují. Na základě osobního zlepšení mohou přestoupit do výběrového oddílu. Rozpis tréninků jednotlivých družstev najdete zde.

Jaká je cena za pololetí ? A platí se ještě něco jiného ?

Odpovědi jsou Vám k dispozici ZDE.

Kde mohu zakoupit oblečení na gymnastiku? Závodní i tréninkové.

Uvádíme odkazy na vyzkoušené dodavatele. Najdete je v dolní části následující stránky.

Sportovní oblečení je možné zakoupit i na závodech. Výrobci a prodejci zde často vystavují a prodávají zboží.