O SPORTOVNÍ GYMNASTICE v GT Sport centru

Na jakém nářadí se cvičí ?

Ženy ke svému cvičení využívají koberec (odpruženou podlahu), kladinu, přeskokový stůl a dámská bradla.

Gymnastika zahrnuje čtyři různé disciplíny, k nimž je potřeba ohebnost, pružnost, síla a estetické cítění. To vše sportovní gymnastika rozvíjí. Všechny tyto předpoklady jsou pro gymnastky stěžejní.

PŘESKOK

Na přeskoku rozvíjíme silové a rychlostní předpoklady gymnastek. Důležitý je odraz a technika provedení.

BRADLA

Na bradlech je vše o síle a technice. Opět je velice důležité posilování svalů celého těla a zpevnění.

KLADINA

Kladina je o technice, rozsahu a eleganci. Je potřeba usilovný trénink a neustálé opakování a procvičování prvků.

AKROBACIE - PROSTNÁ

Prostná jsou nejelegantnější a nejlíbivější disciplína. Doprovod na hudbu dává této disciplíně umělecký ráz, ale... je to nejtěžší disciplína vyžadující absolutně všechny gymnastické dovednosti, rychlost, obratnost, pružnost a sílu.

Jezdí se na závody? Jak často?

Gymnastky se pravidelně účastní závodů po celém území ČR. Na těchto akcích mohou předvést vše, co se naučily a porovnat své výkony s ostatními závodnicemi. Informace o tom, kde budeme závodit pravidelně zveřejňujeme na našich stránkách.

V gymnastice se plní výkonnostní stupně:

• základní stupeň - VS0

• mladší žákyně - VS1

• starší žákyně - VS2

•  žákyně A - VS3

•  juniorky

•  ženy, atd

Splnění jednotlivých úrovní je ohraničeno věkem závodnice. Výkonnostní stupně se plní v rámci vypsaných soutěží. Úspěšné závodnice postupují z oblastních a krajských přeborů až na závody Mistrovství ČR. Závodit mohou ve třech výkonnostních kategoriích A,B a C, kde nejobtížnější je kategorie A a nejlehčí požadavky má kategorie C. I v kategorii B a C je vypsáno každým rokem mistrovství ČR.

Jak probíhají tréninky?

Přípravka - Mimi, GP

Nejmladší děvčata budou docházet na trénink jednou až dvakrát v týdnu na tzv. přípravku. Budou se učit ovládat svoje tělo formou her, gymnastických průprav a zpevňovacích cviků. Gymnastické nářadí je čeká až později, až budou připraveny a schopny ho používat. Prozatím si zacvičí na gymnastickém koberci, na lavičkách a na žebřinách.

Oddíl Z1, Elit1 a Elit2 - závodní oddíly

V těchto oddílech se připravují děvčata, která plní v odpovídajícím věku výkonnostní stupně a pravidelně se s dobrými výsledky účastní závodů. Věk děvčat je v rozmezí od 6-18 let. Trénují 2-4 krát v týdnu, učastní se sportovních soustředění. Gymnastika jim vyplní téměř veškerý volný čas.

Oddíl GPR - mladší a starší žákyně, GK - základy gymnastiky a parkuru chlapci

V těchto oddílech cvičí dívky a chlapci, kteří se rozhodli dělat gymnastiku pro radost a své potěšení. I oni se mohou účastnit závodů, ale pouze tam, kde to vypsané kategorie umožňují. Na základě osobního zlepšení mohou přestoupit do výběrového oddílu. Rozpis tréninků jednotlivých družstev najdete zde.

Kdy budou probíhat tréninky jednotlivých družstev ?

Rozpis tréninků je k dispozici ZDE